Hvilke råd har de til de yngre musikantene?
Hver sommer er litt spesiell i Ekeberg Skoles Musikkorps. Da må vi nemlig si takk for reisen til noen av musikantene våre som har nådd den øvre aldersgrensen og er klare for nye eventyr. I år er det blant andre (på bildet, fra venstre:) Martin Løksa Finstad, Astrid Rossavik, Lyder Svestad-Bårdseng og Selma Gramshaug Mossin som avslutter sin tid i ESM.
Det viktigste er menneskene
Når vi spør hva som har vært det fineste med å være med i ESM, er det én ting som går igjen hos alle tre: fellesskapet.
For Selma har de årlige sommerturene og de faste onsdagsøvelsene betydd ekstra mye.
"Det har vært veldig gøy å være med i ESM, men det fineste må være det sosiale. Å dra på tur hver sommer og bli enda bedre kjent med hverandre. Og ikke minst å møtes hver onsdag."
Martin trekker også frem vennskapene og alle opplevelsene de har delt.
"Det fineste med å være med i ESM har vært fellesskapet og alle opplevelsene vi har fått sammen. Jeg har lært mye både på trompet og slagverk, men også fått mange fine minner og blitt kjent med mennesker jeg ellers aldri hadde møtt."
Astrid beskriver korpsvennene som mennesker som har vært med gjennom hele oppveksten.
"Vi har jo fulgt hverandre gjennom mye. Både oppturer og nedturer, gode og dårlige hårsveiser, barneskole, ungdomsskole og videregående. Det er nesten ingen andre enn korpsgjengen som har sett så mange versjoner av meg gjennom oppveksten."
Musikken tar nye veier
Selv om korpstiden i ESM er over, betyr ikke det nødvendigvis at instrumentene blir lagt bort.
Selma skal begynne å studere i Bergen til høsten og har allerede planer om å finne et orkester eller korps der, slik at hun kan fortsette å spille obo.
Martin velger en annen vei akkurat nå.
"Jeg har lyst til å bruke tiden på andre ting, men jeg er glad for at jeg har vært med og fått oppleve det."
Astrid håper også at musikken vil finne veien tilbake til livet hennes senere.
"Jeg har lyst til å fortsette å spille en gang, men det blir nok ikke med det første. Jeg håper at jeg en dag vil plukke det opp igjen."
En viktig beskjed til nye musikanter
Til slutt spurte vi hva de ville sagt til dem som akkurat har begynt i korpset. Svaret fra alle tre kan egentlig oppsummeres ganske enkelt: Ikke gi opp. Gi det litt tid.
Selma oppfordrer nye musikanter til å holde ut også når øvingen føles vanskelig:
"Fortsett, ikke gi opp! Selv om det kanskje ikke alltid er så gøy å øve, er det verdt det til slutt."
Martin minner om at man ikke trenger å være best:
"Ikke stress så mye med å være flink. Det viktigste er egentlig bare å møte opp og være med."
Og Astrid har kanskje det viktigste rådet av alle:
"Det kan ta litt tid før man finner plassen sin, men plutselig gjør man det. Da sitter man igjen med hundrevis av gode minner, venner og medaljer."
Tusen takk for innsatsen!
Selma, Martin og Astrid har vært viktige medlemmer av ESM gjennom mange år. Også Lyder går av for alderen i år, men han fortsetter å spille litt videre i ESM.
Alle har bidratt med musikk, humør, vennskap og gode minner, og de har vært flotte rollemodeller for yngre musikanter. Vi ønsker dere masse lykke til videre, enten veien går til studier, nye interesser eller nye musikalske eventyr.
Og til alle som nettopp har begynt i ESM: Kanskje er det akkurat du som sitter her om noen år og ser tilbake på alle minnene du har fått gjennom korpset. 🎺❤️
Vi heier på dere alle sammen!
